امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Tuesday, 19 October , 2021
امروز : سه شنبه, ۲۷ مهر , ۱۴۰۰ - 13 ربيع أول 1443
شناسه خبر : 24742
  پرینتخانه » اخبار تاریخ انتشار : ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۱ | 2605 بازدید | ارسال توسط :

رونق تولید تهدید تحریم را به فرصت طلایی تبدیل می‌کند/رسانه‌ها و فضای مجازی با التهاب در جامعه اعتماد عمومی را تضعیف کرده‌اند/

 به گزارش صفیر گیلان؛مهرداد توکلی‌راد  «امید» را یکی از ابعاد جامعه‌شناختی شعار «رونق تولید» دانست و اظهار کرد: یکی از مهمترین پیش‌نیازهای رونق اقتصادی سرمایه انسانی است. وی با اشاره به وجود جمعیت عظیم ۱۵ تا ۴۵ ساله در کشور، افزود: این سرمایه انسانی جوان و با طراوت می‌تواند روح امید و خلاقیت را به […]

رونق تولید تهدید تحریم را به فرصت طلایی  تبدیل می‌کند/رسانه‌ها و فضای مجازی با التهاب در جامعه اعتماد عمومی را تضعیف کرده‌اند/

 به گزارش صفیر گیلان؛مهرداد توکلی‌راد  «امید» را یکی از ابعاد جامعه‌شناختی شعار «رونق تولید» دانست و اظهار کرد: یکی از مهمترین پیش‌نیازهای رونق اقتصادی سرمایه انسانی است.

وی با اشاره به وجود جمعیت عظیم ۱۵ تا ۴۵ ساله در کشور، افزود: این سرمایه انسانی جوان و با طراوت می‌تواند روح امید و خلاقیت را به جامعه تزریق کند لذا داشتن امید و استفاده از جوانان یکی از مهمترین شاخص‌های تحقق شعار «رونق تولید» است.

مدرس دانشگاه با بیان اینکه مقام معظم رهبری در بیانات آغاز سال جدید در مشهد مقدس نقدینگی را یکی از مشکلات اقتصادی دانستند، گفت: ایشان تاکید فرمودند که نقدینگی موجود به جای اینکه فرصت باشد، تبدیل به تهدید شده است، زیرا صرف امور غیر تولیدی می‌شود و باید به عرصه تولید بیاید.

توکلی‌راد ادامه داد: متاسفانه در سال‌های اخیر رسانه‌ها به ویژه در فضای مجازی با التهابی که در جامعه ایجاد می‌کنند امید و اعتماد عمومی را تضعیف کرده‌اند؛ این در حالی است که ما زمانی می‌توانیم به ثبات اقتصادی و رونق تولید برسیم که اعتماد عمومی، وحدت و ایرانیت وجود داشته باشد.

وی با اشاره به وقوع سیلاب در کشور طی هفته‌های گذشته، یادآور شد: ما نباید از بحران‌ها فاجعه بسازیم و بحران را بحرانی‌تر کنیم، زیرا عواقب آن به خود ما باز می‌گردد.

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور گیلان ثبات سیاسی و اجتماعی را یکی دیگر از شاخص‌های تحقق فضای رونق تولید دانست و عنوان کرد: امروز تولیدکنندگان برای رونق تولید به امنیت سرمایه‌گذاری نیاز دارند، اما پدیده قاچاق کالا و واردات بی‌رویه ضربه بزرگی به تولید ملی وارد کرده است.

وی افزود:همچنین دولت نیز باید به کسب و کارهای کوچک توجه بیشتری داشته باشد، زیرا در فاصله کوتاهی به سوددهی خواهند رسید. تجارب جهانی نشان می‌دهد که بسیاری از غول‌های اقتصادی از کسب و کارهای خرد شروع کرده و اکنون تبدیل به تولیدکنندگان بزرگ در سطح بین‌المللی شده‌اند.

توکلی‌راد مبارزه با فساد را یکی از مهمترین مولفه‌های تحقق عدالت اقتصادی دانست که در بیانیه گام دوم انقلاب به آن پرداخته شده و اضافه کرد: با توجه به بیانات رهبر معظم انقلاب فساد سیستمی در کشور وجود ندارد، اما فساد کم هم برای جامعه ما بسیار زیاد است، زیرا باعث می‌شود امنیت اقتصادی شکل نگیرد.

وی با تاکید بر لزوم فراگیری سواد سیاسی در کنار سایر سوادها، خاطرنشان کرد: باید به این درک برسیم که همه ما در جغرافیای مشترکی به نام «ایران» زندگی می‌کنیم و باید منافع ملی را بر منافع جناحی ارجح بدانیم.

مدرس دانشگاه رونق تولید را مستلزم حمایت از کالای داخلی دانست و اظهار کرد: رشد اقتصادی در کشورهای توسعه‌یافته در ابتدا با رونق تولید شکل گرفته است. رونق تولید با افزایش تولید برابر است و افزایش تولید رشد اقتصادی را به همراه دارد که در نهایت منجر به افزایش ثروت و رفاه و اشتغال می‌شود.

توکلی‌راد شعارهای دهه اخیر مقام معظم رهبری را اقتصادی دانست و گفت: ما امروز در شرایط تحریم قرار داریم که دارای فرصت‌ها و تهدیدهاست لذا بین تولید و تحریم رابطه معکوس وجود دارد؛ یعنی هر چقدر تولید رونق پیدا کند اثر تحریم هم کمتر خواهد شد که این یک فرصت طلایی است  و هر چقدر تولید کمرنگ شود تحریم‌ها هم بیشتر اثرگذار است که یک چالش است.

وی با بیان اینکه رونق تولید شکوفه اقتصادی را به میوه اقتصادی تبدیل می‌کند، یادآور شد: سال گذشته رکود تورمی و افزایش قیمت کالاها و کاهش عرضه برخی از کالاها را تجربه کردیم که فشار اقتصادی بر ملت وارد کرد لذا در سال ۹۸ به دنبال کاهش تولید می‌توانیم رکود اقتصادی را داشته باشیم که موجب کاهش تولید کالا و خدمات خواهد شد و در نتیجه فاجعه اقتصادی شکل می‌گیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور گیلان نابودی اقتصاد ملی را در گرو از بین رفتن تولید ملی دانست و اظهار کرد: متاسفانه اقتصاد نفتی بیش از اندازه به ما ضربه زده است، زیرا سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی ما وابسته به نفت است لذا باید درون‌زایی اقتصادی داشته باشیم تا از فشارهای اقتصادی رهایی پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه رونق تولید در سایه حمایت از کالای ملی اتفاق می‌افتد، تاکید کرد: رونق تولید در بلندمدت و با همت مردم و حاکمیت شکل می‌گیرد؛ البته مردم به عنوان مصرف‌کننده باید تولید با کیفیت و قابل رقابت با کالاهای خارجی را مطالبه کنند. همچنین نباید با قوانین اداری و بانکی دست و پا گیر تولیدکنندگان را از تولید منصرف کنیم.

 

//ایسنا

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد