امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Friday, 29 October , 2021
امروز : جمعه, ۷ آبان , ۱۴۰۰ - 23 ربيع أول 1443
شناسه خبر : 39441
  پرینتخانه » اخبار, فرهنگی و اجتماعی تاریخ انتشار : ۰۷ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۴ | 12261 بازدید | ارسال توسط :

سمعک و کلیه تجهیزات وابسته به آن وارداتی است/املش؛ پیرترین شهرستان کشور

اختصاصی/صفیر گیلان؛دکتر حسین نحوی نژاد امروز در نشست خبری هفته سالمندان و ناشنوایان، در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی گیلان اظهار داشت:  ۲۵ درصد ناشنوایی ها دلیل ناشناخته دارند و ۵۰ درصد ژنتیکی و ۲۵ درصد به واسطه عوامل ثانویه است دامه داد: در گذشته سن تشخیص ناشنوایی سه سال به بعد بود و لذا این دوران […]

سمعک و کلیه تجهیزات وابسته به آن وارداتی است/املش؛ پیرترین شهرستان کشور

اختصاصی/صفیر گیلان؛دکتر حسین نحوی نژاد امروز در نشست خبری هفته سالمندان و ناشنوایان، در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی گیلان اظهار داشت:  ۲۵ درصد ناشنوایی ها دلیل ناشناخته دارند و ۵۰ درصد ژنتیکی و ۲۵ درصد به واسطه عوامل ثانویه است دامه داد: در گذشته سن تشخیص ناشنوایی سه سال به بعد بود و لذا این دوران طلایی را از دست می دادیم و با کودکی مواجه بودیم که به ظاهر از نظر فرایندهای ذهنی مشکل دارد، اما اکنون غربالگری شنوایی در زمان تولد صورت می گیرد.

وی با تشریح اقدامات بهزیستی گیلان برای اشتغالزایی جامعه هدف از جمله ناشنوایان افزود: از سال گذشته تاکنون با فراهم کردن زمینه اشتغالزایی ۳۶۰ نفر از ناشنوایان استان، این تعداد صاحب شغل شدند که حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد از آمار اشتغال بهزیستی مربوط به گروه ناشنوایان است.

مدیر کل بهزیستی گیلانمیزان ارایه کمک هزینه ساخت مسکن از سوی بهزیستی برای خانواده های دارای یک یا ۲ معلول در مناطق شهری و روستایی متفاوت است.

نحوی نژاد، با بیان اینکه ۵۵۰۰ معمول دارای اختلال گفتاری و شنوایی در بانک اطلاعات استان وجود دارد، گفت: ۶۰ درصد این آمار مرد و ۴۰ درصد زن هستند و در مجموع ۱۶ درصد جمعیت معلولان تحت پوشش استان را تشکیل می دهند.

مدیرکل بهزیستی گیلان خاطر نشان کرد: ۲ کارگاه تولیدی توسط کانون ناشنوایان شهرستان های انزلی و لاهیجان راه اندازی شد که ۵۰ نفر از ناشنوایان در این کارگاه ها مشغول به کار شدند.

وی با بیان اینکه اجرای برنامه های توانمندسازی ناشنوایان توسط سه کانون با قوت ادامه دارد، اضافه کرد: یک مرکز روزانه خدمات خانواده و کودک ناشنوایان با ظرفیت ۵۰ نفر در رشت خدمات ارایه می دهد.

دکتر نحوی نژاد در ادامه سخنانش با بیان اقدامات بهزیستی گیلان برای پیشگیری از ناشنوایی اظهار داشت: حدود ۲۱ هزار نفر از نوزادان سال گذشته تحت غربالگری شنوایی قرار گرفتند و انتظار این است که به طور کلی ۲ تا ۴ درصد موالید دچار ناشنوایی و کم شنوایی باشد.

وی یکی از مشکلات توزیع سمعک بین ناشنوایان را وارداتی بودن آن دانست و تصریح کرد: در سال گذشته ۴۰۰ دستگاه سمعک و هشت هزار حلقه باتری سمعک خریداری و به صورت رایگان توزیع شد، در نیمه نخست امسال نیز ۳۰۰ دستگاه سمعک دیجیتال همراه با ۴۰۰۰ حلقه باتری سمعک خریداری و توزیع شد.

با اشاره به راه اندازی چهاردهمین مرکز کاشت حلزون کشور در  استان اضافه کرد: یک مرکز روزانه ارایه خدمات خانواده و کودک ناشنوایان با ظرفیت ۵۰ نفر در رشت فعال است خاطرنشان کرد: با هماهنگی های صورت گرفته با صدا و سیما، از نیمه دوم امسال اخبار ناشنوایان در استان راه اندازی می شود.

نحوی نژاد در ادامه از برگزاری چهار دوره آموزش زبان اشاره برای دستگاه ها خبر داد و یادآور شد: زبان اشاره یک زبان رسمی و بین المللی است و آمادگی داریم در دستگاه ها رابط ناشنوایان داشته باشیم.

وی با تاکید بر ضرورت توجه به پیشگیری از معلولیت و با بیان اینکه مداخلات به موقع مانع کم شنوایی و ناشنوایی می شود، اضافه کرد: هم اکنون مراکز مشاوره ژنتیک در پنج شهرستان رشت، لاهیجان، بندرانزلی، صومعه سرا و تالش فعال است و راه اندازی مراکز مشاورژه ژنیک در آستارا و رودسر مراحل مقدماتی را می گذراند.

مدیرکل بهزیستی گیلان با بیان اینکه در پیشگیری از معلولیت ها تلاش های زیادی انجام شد، خاطر نشان کرد: بر اساس ارزیابی های انجام شده،با توجه به  اقدامات بهزیستی گیلان در پیشگیری از معلولیت ها، این اداره کل حائز رتبه اول کشوری شد به طوری که از رتبه هشت به یک ارتقاء یافت.

وی با بیان  اینکه استان گیلان پیرترین استان و شهرستان املش پیرترین شهرستان کشور است، یادآور شد: شاخص سالمندی کشور ۳۶.۸ درصد و شاخص سالمندی گیلان ۷۴.۵ درصد است. همچنین نرخ رشد جمعیت گیلان ۰.۴ درصد است.

نحوی نژاد، سالمندان را به سه گروه سالمند جوان، سالمند میانسال و سالمند کهنسال دانست و عنوان کرد: ۱.۵ درصد سالمندان گیلان کهنسال هستند. همچنین شهرستان های املش، رودسر و لاهیجان پیرترین و شهرستان های تالش، آستارا و رضوانشهر جوان ترین شهرستان های گیلان هستند.

مدیرکل بهزیستی گیلان، ۱۴ هزار نفر از سالمندان گیلان را تحت پوشش بهزیستی دانست و یادآور شد: در ایام کرونا در مجموه افراد تحت پوشش شامل معتادین و بیماران روانی مزمن و معلولان و سالمندان، ۷۵ کرونا مثبت و سه فوتی داشتیم که یکی از فوتی ها سالمند بود.

بر اساس آخرین آمار، پنج هزار و ۵۰۰ ناشنوا و کم شنوا تحت پوشش بهزیستی استان گیلان هستند.

۳۰ سپتامبر مصادف با نهم مهرماه روز جهانی ناشنویان است.

خبرنگار/زلیخا صفری

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد