امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Sunday, 16 January , 2022
امروز : یکشنبه, ۲۶ دی , ۱۴۰۰ - 13 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 53717
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار, اخبار برگزیده (اسکرول پایین اسلایدر), گیلان تاریخ انتشار : ۲۳ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۸ | 17 بازدید | ارسال توسط :
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان

شخم زمستانه ۱۰ درصدی شالیزارهای گیلان/ لایروبی ۱۶۰۰هکتار آب بندان

صفیر گیلان؛معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به محدودیت‌های آبی و کاهش بارش ها و شخم ۱۰ درصدی مزارع استان، گفت: امسال هزار و ۶۰۰ هکتار از آب بندان های گیلان لایروبی شده است.

شخم زمستانه ۱۰ درصدی شالیزارهای گیلان/ لایروبی ۱۶۰۰هکتار آب بندان
به گزارش پایگاه خبری  صفیر گیلان؛سید علی موسوی با اشاره محدودیت‌های آبی و کاهش بارش باران، اظهار کرد: به دلیل کاهش بارندگی، اصراری بر شخم پاییز و زمستان نداریم و امسال کمتر از ۱۰ درصد مزارع گیلان شخم زمستانه شده‌اند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه طبق پیش بینی سازمان هواشناسی، طی دو ماه آینده بارش‌های خوبی داریم، افزود: کشاورزان می‌توانند در این مدت نسبت به شخم زمستانه اقدام کنند که در افزایش تولید محصولات نیز مؤثر است.

وی با اشاره به وجود بیش از هشت هزار و ۵۰۰ هکتار آب بندان در استان گیلان، گفت: امسال هزار و ۶۰۰ هکتار از آب بندان های استان لایروبی شده که ۳۷ هزار هکتار از اراضی را پوشش می‌دهد و اگر سایر آب بندان ها نیز لایروبی شوند، تا ۲۹۰ میلیون مترمکعب آب ذخیره سازی می‌شود.

موسوی در ادامه به افزایش قیمت کود اشاره و تصریح کرد: طبق تدابیر اتخاذ شده حواله کودهای کشاورزی به صورت الکترونیکی توزیع و کشاورزان می‌توانند با کد ملی خود نسبت به دریافت کود مورد نیاز اقدام کنند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه این سازمان امسال ۳۱ هزار تن کود را تأمین کرده است، ادامه داد: تأمین ۵۱ هزار تن کود دیگر نیز ابلاغ شده است.

وی با تاکید بر اینکه کشاورزان باید آزمون برگ و خاک داشته باشند تا طبق آن کود مناسب تجویز شود، تصریح کرد: تقویم زراعی توسط کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد تا به نحو مطلوب‌تری از منابع آبی استفاده کنند.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد