“شهید کاس‌گل زبانبر”، گنجینه تمام معنا از ۳۰۰ شهید شفتی است که علاوه بر معلم و قاری قرآن، مداح اهل‌بیت (ع) بود و فعالیت‌های انقلابی و معرفتی نیز داشت.

به گزارش پایگاه خبری صفیر گیلان؛  کاروان زیر سایه خورشید در دهه کرامت و در آستانه میلاد امام رئوف حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) حال و هوای دیگری به شهرهای استان گیلان بخشیده است و با ورود بیرق سبز بارگاه امام رضا(ع) همه عاشقانه به استقبال می‌آیند تا از این پرچم خضرای گنبد ثامن الحجج (ع) تبرک بجویند.

به مناسبت دهه کرامت در قالب طرح زیر سایه خورشید درشهرستان شفت گیلان طی مراسمی از کاروان خادمین حرم مطهر رضوی که حامل پرچم متبرک حرم نورانی و مقدس امام رضا (ع) بودند از میدان شهید زبانبر شهر شفت به سمت مسجد قائمه میرمحله مورد استقبال فرماندار شفت، امام جمعه، مسئولان و اقشار مختلف مردم قرار گرفتند.

امروز شهر شفت میزبان خدام و پرچم بارگاه امام رضا(ع) است و با حضور این کاروان معنوی برنامه‌های مختلفی برگزار می‌شود.

نخستین برنامه کاروان زیر سایه خورشید در سفر به شهرستان کم برخوردار شفت در استان گیلان حضور در دفتر امام جمعه و دیدار با فرماندار مسئولان بود.

 فاصله زمانی یکم ذی‌القعده سالروز ولادت کریمه اهل بیت حضرت معصومه(س) تا یازدهم ذی‌القعده سالروز ولادت امام رضا(ع)، دهه کرامت نامگذاری شده است که در این مدت جشن‌های مختلفی در سراسر کشور و با حضور اقشار مردم برپا می‌شود.

«شهید کاس‌گل زبانبر»شهیدی از دیار “شفت” که به دست  منافقان  به شهادت رسید

 این شهرستان از دیرباز خاستگاه عالمان، مجاهدان و شهیدان بوده و در کنار داشتن نامدارانی همچون میرزای شفتی و سید شفتی، فرهیختگان و ستارگان شهیدی را در خود دارد که فخر زمین در زمان خود بودند.

از بین شهدای شفتی که هرکدام به شکل خاصی آسمانی شده‌اند، هستند تعدادی که سیره عملی، زندگی، اثرگذاری و نحوه شهادتشان با سایر فدائیان متفاوت و مرور روزگار زندگی‌شان از سوی معتمدین و تاریخ‌نگاران بسیار تأمل‌برانگیز بوده است.

“شهید کاس‌گل زبانبر”، گنجینه تمام معنا از ۳۰۰ شهید شفتی است که علاوه بر معلم و قاری قرآن، مداح اهل‌بیت (ع) بود و فعالیت‌های انقلابی و معرفتی نیز داشت.

“شهید زبانبر” به سبب وجه پاک‌دستی، زمان‌شناسی، شجاعت و عالم بودن؛ امام جماعت مسجد اباصالح (عج) شفت بود، مسؤولیت افکار عمومی زمان و مدیریت رسیدگی به امور مستضعفان و بی‌نوایان شهر را نیز متعهدانه و تمام‌وقت بر عهده داشت.

“شهید زبانبر” از شهدای ترور شهرستان است که در سن ۶۱ سالگی توسط منافقان کوردل به شهادت رسید.

**بیشتر بخوانید

عطر افشانی مزار شهید قرآنی و موذن شهید «کاسگل زبانبر»در مسجد اباصالح المهدی (عج) شهرستان شفت

به گفته شاگردان و اهل محل تنها جرمش اعتقاد به اسلام ناب، ولایت‌فقیه و دفاع از اسلام، انقلاب، امام (ره) و خدمت صادقانه و بی‌منت به مردم بود و به همین دلیل سازمان تروریستی منافقین به‌طور ناجوانمردانه و وحشیانه شبانه به خوابگاهش هجوم بردند و او را در خواب به رگبار بستند.

ضایعه از دست دادن شهید کاسگل برای مردم شهرستان شفت بسیار تلخ و سنگین بود و شرایط زمانه و نقشه‌های شوم منافقان مبنی بر اینکه اجازه نمی‌دهند پیکر این شهید در خاک نیز آرام بگیرد، موجب شد هیئت  امناء و اهالی محل در آن زمان تصمیم بگیرند برای حفظ شهید و جلوگیری از نبش قبر احتمالی توسط منافقان، پیکر را در داخل مسجد دفن کنند و امروز نیز مزار  این شهید در داخل مسجد اباصالح المهدی (عج) شهرستان شفت مورد استقبال دوستان و همراهان برای عرض ارادت قرار می گیرد.

  • نویسنده : زلیخا صفری