به گزارش صفیر گیلان ،حسین نحوی نژاد بهزیستی را متولی آسیب های اجتماعی و ارتقای سلامت جامعه دانست و افزود: جامعه هدف بهزیستی همه شهروندان هستند، زیرا بخش مهمی از فعالیت های بهزیستی پیشگیری محور است. مدیرکل بهزیستی گیلان، با اشاره به غربالگری شنوایی نوزادان و کودکان سه تا شش سال به عنوان یکی از اقدامات اثرگذار بهزیستی، تصریح […]

به گزارش صفیر گیلان ،حسین نحوی نژاد بهزیستی را متولی آسیب های اجتماعی و ارتقای سلامت جامعه دانست و افزود: جامعه هدف بهزیستی همه شهروندان هستند، زیرا بخش مهمی از فعالیت های بهزیستی پیشگیری محور است.

مدیرکل بهزیستی گیلان، با اشاره به غربالگری شنوایی نوزادان و کودکان سه تا شش سال به عنوان یکی از اقدامات اثرگذار بهزیستی، تصریح کرد: بهزیستی استان درخصوص آگاهی دهی به جامعه جهت پیشگیری از اعتیاد ۸۰۰ هزار نفر از شهروندان را تحت آموزش قرار داده است. همچنین ۲۹ هزار نفر طی سال گذشته از مراکز اقامتی و سرپایی مرتبط با آسیب اعتیاد بهزیستی خدمات دریافت کردند.

نحوی نژاد، با بیان اینکه بخشی از جامعه هدف به صورت مستقیم از بهزیستی خدمات می گیرند، یادآور شد: افراد دچار معلولیت، زنان سرپرست خانوار، فرزندان بدون والد یا والد موثر، افراد ناتوان و افراد دارای اعتیاد مخاطب بهزیستی هستند و در مراکز ما نگهداری می شوند.

وی معلولیت را باری سنگین بر دوش خانواده و جامعه دانست و عنوان کرد: حدود ۶۰ هزار خانواده معلول و زن سرپرست خانوار تحت پوشش مستقیم بهزیستی هستند. بخشی دیگر از جامعه هدف نیز از خدمات یارانه ای و مددکاری و حمایتی و تخصصی بهزیستی برخوردارند.

مدیرکل بهزیستی گیلان، با تاکید بر لزوم جلوگیری از ایجاد معلولیت، خاطرنشان کرد: برنامه اصلی بهزیستی غربالگری بینایی و شنوایی است که سال گذشته ۲۱ هزار نوزاد غربالگری شنوایی و ۷۲ هزار کودک سه تا شش سال غربالگری بینایی شدند.

نحوی نژاد، با بیان اینکه ۱۱۵۰ موسسه غیر دولتی شرکای اجتماعی بهزیستی را تشکیل می دهند، گفت: خیرین و نیکوکاران می توانند کمک های خود را از طریق کد دستوری #۵۹۶۰*۶۶۵۵* جهت ساخت مسکن معلولان و مددجویان و ایجاد سرپناه برای ایتام و سالمندان و ایجاد شغل اهدا کنند.

وی با اشاره به نقش یک سومی بهزیستی در پرداخت هزینه نگهداری معلولان و سالمندان، ادامه داد: دوسوم هزینه ها توسط مردم پرداخت می شود و شاهد رشد ۱۵ درصدی کمک های خیرین در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ بودیم. در ایام کرونایی نیز ۸.۵ میلیارد تومان توسط خیرین جهت تهیه اقلام بهداشتی و ضد عفونی مورد نیاز مددجویان در مراکز بهزیستی اهدا شد.

مدیرکل بهزیستی گیلان، با بیان اینکه در مجموع ۴۵۰۰ معلول و سالمند و بیمار روانی مزمن و افراد معتاد در حال بهبودی در مراکز بهزیستی استان نگهداری می شوند، اضافه کرد: خوشبختانه در جریان کرونا مرگ و میر ناشی از این بیماری در مراکز استان نداشتیم.

وی با اشاره به تصویب قانون ۵۱ ماده ای حمایت از کودکان و نوجوانان در خردادماه امسال، عنوان کرد: این قانون به عنوان یکی از دغدغه های اساسی فعالان عرصه حقوق کودکان و نوجوانان، دارای مفاهیم دقیق مبتنی بر احکام اسلامی و حقوق حقه کودکان و نوجوانان است که باید محترم شمرده شود. همچنین تصمیم گیری را برای قضات و مداخله گران اجتماعی سهل می کند.

نحوی نژاد، با بیان اینکه نظام باید فعالانه از حقوق قشر آسیب پذیر کودک و نوجوان دفاع کند، افزود: در قانون مذکور مجازات های خوبی برای افرادی که باعث آزار و اذیت و سوءاستفاده و نادیده انگاشتن حقوق کودکان و نوجوانان می شوند، به تصویب رسیده و بهزیستی از طریق مددکاری و فوریت های اجتماعی بازوی اجرایی قوه قضائیه خواهد بود.

مدیرکل بهزیستی گیلان، ۱۴ درصد جمعیت استان را به طور متوسط بالای ۶۰ سال دانست و گفت: نه تنها گیلان پیرترین استان کشور است، بلکه نگران کاهش نرخ فرزندآوری و فاصله بین ازدواج و فرزندآوری هستیم که در نهایت موجب کاهش جمعیت مولد می شود.

وی با بیان اینکه ۱۴ هزار سالمند گیلانی معادل چهار درصد سالمندان استان تحت پوشش بهزیستی قرار دارند، گفت: ۱۲۰۰ سالمند وابسته به تخت در مراکز نگهداری بهزیستی استان هستند و ۱۰۰۰ نیروی متخصص به آنان خدمت رسانی می کنند.

این مقام مسئول، ۴۰ درصد سالمندان استان گیلان را تحت پوشش بیمه های بازنشستگی دانست و اضافه کرد: ۳۰ درصد از سالمندان دارای نیازمند مالی نیز از خدمات کمیته امداد و بهزیستی در بخش معیشت برخوردار هستند.

نحوی نژاد، با بیان اینکه مستمری بگیران بهزیستی گیلان از ۳۷ هزار خانوار در سال ۹۸ به ۴۴ هزار خانوار در سال ۹۹ رسیده است، متذکر شد: معلولان و سالمندان، زنان سرپرست خانوار و ایتام مستمری بگیران بهزیستی را تشکیل می دهند. همچنین حق پرستاری معلولان ضایعه نخاعی از ۳۰۰ هزار تومان به ۵۵۰ هزار تومان و کمک هزینه ایتام از ۳۵۰ هزار تومان به ۶۵۰ هزار تومان در سال جاری رسیده است. البته هنوز ۱۱ هزار و ۵۰۰ خانوار گیلانی در نوبت دریافت مستمری در حوزه اجتماعی و توانبخشی هستند.

وی با اشاره به نرخ بالای تصادفات راهنمایی و رانندگی در گیلان، اظهار کرد: تصادفات و بازماندگان زلزله سال ۶۹ رودبار موجب شده تعداد معلولان ضایعه نخاعی گیلان از میانگین کشوری بالاتر باشد و از ۳۰ هزار معلول ضایعه نخاعی کشور، ۱۱۰۰ معلول متعلق به گیلان است.

انتهای پیام