به گزارش صفیر گیلان، آیت الله رسول فلاحتی امروز در جلسه شورای زکات استان با تبریک ماه مبارک رمضان اظهار کرد: امیدوارم خداوند به همه ما توفیق درک این ماه پر فضیلت را عنایت کند. وی به ویژگی های گیلان در پرداخت زکات اشاره کرد و افزود: زکات در ۹ مورد واجب است و هیچکدام از […]

 به گزارش صفیر گیلان، آیت الله رسول فلاحتی امروز در جلسه شورای زکات استان با تبریک ماه مبارک رمضان اظهار کرد: امیدوارم خداوند به همه ما توفیق درک این ماه پر فضیلت را عنایت کند.

وی به ویژگی های گیلان در پرداخت زکات اشاره کرد و افزود: زکات در ۹ مورد واجب است و هیچکدام از محصولات دارای زکات را در استان نداریم.
امام جمعه رشت با بیان اینکه زکات واجب در گیلان بسیار نادر است، تصریح کرد: پرداخت زکات مستحبی توسط مردم گیلان جای افتخار است.
آیت الله فلاحتی به آزاد گذاشتن شرع مقدس در پرداخت زکات واجب توسط مردم اشاره کرد و گفت: البته می توان مشوق هایی برای پرداخت زکات مردم در نظر گرفته شود.
وی با تاکید بر ساماندهی پرداخت زکات در گیلان، بیان کرد: کمیته امداد بزرگ ترین مرکز و متولی جمع آوری زکات است و این امر جای شکرگزاری دارد.
نماینده ولی فقیه در گیلان بر آموزش مردم به منظور ورود در عرصه های اشتغالزایی تاکید کرد و یادآور شد: چابک سازی و کوچک سازی جامعه هدف از برنامه هاست و در این راستا باید برنامه ریزی داشته باشیم.
آیت الله فلاحتی با اشاره به اینکه برای جمع آوری کنندگان زکات باید مشوق هایی در نظر گرفته شود، خاطرنشان کرد: اطلاع رسانی در پرداخت زکات حائز اهمیت است و در این زمینه از روحانیون در آگاهی بخشی به مردم می توان کمک گرفت.
وی به نقش اساسی صدا و سیما، جهاد کشاورزی و روحانیون برای رسیدن به اهداف زکات اشاره کرد و افزود: مردم در جمع آوری زکات باید خودشان ورود کنند و این امر نباید جنبه دولتی داشته باشد.  
جمع آوری بیش از ۱۲ میلیارد تومان زکات در گیلان
مدیرکل کمیته امداد گیلان نیز در جلسه مذکور به جمع آوری زکات از یک هزار و ۷۶۳ روستای استان اشاره کرد و گفت: تعداد ۲ هزار و ۹۶۵ نفر عامل افتخاری در جمع آوری زکات به کمیته امداد کمک می کنند.
عباس اهرابی از جمع آوری ۳۹۰ میلیون تومان زکات واجب در گیلان در سال ۹۷ خبر داد و افزود: سال گذشته گیلانی ها ۷ میلیارد و ۸۷۰ میلیون تومان زکات مستحبی پرداخت کردند.
وی با بیان اینکه مردم گیلان ۴ میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان زکات فطریه در سال ۹۷ پرداخت کردند، تصریح کرد: سال گذشته در مجموع حدود ۱۲ میلیارد و ۴۲۰  میلیون تومان زکات در استان جمع آوری شده است.
مدیرکل کمیته امداد گیلان به هزینه کرد زکات جمع آوری شده برای نیازمندان همان منطقه اشاره کرد و یادآور شد: سال ۹۷ زکات جمع آوری شده در ۳۳ هزار و ۸۰۹ مورد پرداخت شده است.
اهرابی با اشاره به پرداخت ۳۷۱ میلیون تومان برای خرید جهیزیه نیازمندان در گیلان، بیان کرد: مبلغ ۳۶۱ میلیون تومان از محل زکات برای درمان نیازمندان پرداخت شده است.