صفیر گیلان؛بیمه سلامت طی ۲ سال اخیر با اجرای طرح‌ها و برنامه‌هایی در راستای عدالت اجتماعی و کاهش هزینه‌های درمانی و دغدغه های مردم گام‌های موثری برداشته که حمایت از جوانی جمعیت و خانواده و زوج های نابارور و تشکیل صندوق ویژه بیماران خاص و صعب‌العلاج گوشه‌ای‌ از جمله این اقدامات است.

صفیر گیلان؛سازمان بیمه سلامت به عنوان یک سازمان پیشرو به منظور حمایت مالی و افزایش نرخ باروری دستورالعمل خرید راهبردی خدمات ناباروری را اجرا کرده‌است، این سازمان متولی بیمه درمان ناباروری و نازایی در کشور می‌باشد و تلاش موثری هم انجام داده است. ماده ۴۲ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت که مهر ۱۴۰۰ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید؛ موضوع پیشگیری، تشخیص به هنگام و درمان ناباروری محور عمل قرار گرفت و بیمه سلامت در کنار اقدامات دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی گیلان با شناسایی و حمایت مالی از زوج‌های نابارور در این حوزه ورود کرد؛ این کاربزرگ نشان از عزم جدی دولت برای جوانی جمعیت در استان و کشور است.

سال‌هاست گیلان رکورددار سالخوردگی در کشور است؛ چنانکه هم اینک حداقل بیش از ۱۵ درصد جمعیت این خطه بالای ۶۰ سال سن دارند و این موضوع وقتی حساس‌تر و ملموس‌تر می‌شود که نگاهی به آمارهای ازدواج، طلاق و بیش از آن نرخ رشد جمعیت بیاندازیم. مدیرکل بیمه سلامت گیلان در این باره گفت: حمایت از خانواده و جوانی جمعیت با بیمه درمان ناباروری در راستای سیاست‌های جمعیتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و نیز حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در حال انجام است.

وی اظهار کرد: بر اساس این طرح ۹۰ درصد هزینه‌های بسته ابلاغی درمان ناباروری حداکثر بر مبنای تعرفه عمومی غیردولتی توسط سازمان بیمه سلامت پرداخت می‌شود و در همین راستا در گیلان نیز با بیمارستان الزهرا(س) و مرکز ناباروری مهر و بیمارستان پارس قرارداد منعقد شده‌ و بیمه شدگان سلامت می‌توانند از خدمات لازم در این مراکز بهره‌مند شوند.عاطف‌راد با تشریح عملکرد اداره کل بیمه سلامت گیلان در زمینه پذیرش رسیدگی به اسناد ناباروری از دی ماه ۱۴۰۰ تاکنون خاطر نشان کرد: در این مدت هزار و ۸۰۸ بیمه شده در گیلان نشان‌دار شدند و ۱۵ هزار و ۵۹۸ نسخ و پرونده ارایه شد.

اجرای طرح دارویار از دیگر خدمات دولت سیزدهم

بر اساس این طرح یارانه مربوط به دارو از ابتدای زنجیره دارویی به انتهای آن یعنی بیمه شده و مصرف کننده انتقال پیدا کرد، در این طرح برای داروها، سهم بیمه و سهم یارانه در نظرگرفته شده‌است که سهم یارانه را سازمان هدفمندی یارانه‌ها با هماهنگی سازمان بیمه سلامت پرداخت می‌کند.

مدیرکل بیمه سلامت گیلان بیان کرد: با اجرای طرح دارویار هیچ‌ گونه پرداخت اضافی از جیب مردم صورت نمی‌گیرد و در همین ارتباط با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان بیش از ۵۰۰ بازدید از ۳۷۱ داروخانه‌های استان انجام شده‌است.وی خاطر نشان کرد: برای برخورداری از این امکانات، افراد باید بیمه و نسخه الکترونیک داشته باشند. در اجرای طرح دارویار نه تنها هزینه های مردم اضافه نشده است بلکه ۳۶۶ قلم داروی جدید هم تحت پوشش بیمه قرار گرفت.

دکتر عاطف‌راد در ادامه با تشریح اقدامات طرح پزشک خانواده روستایی در گیلان اضافه کرد: ۱۷۷ مرکز خدمات جامع سلامت با ۳۰۸ پزشک ، ۲۵۶ ماما و ۵۰ دندانپزشک خانواده در حال خدمت رسانی به یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر ساکن روستا و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر است که ۸۴۰ هزار نفر از این افراد دارای بیمه روستایی هستند.وی با اشاره به اجرای طرح نظام ارجاع شهری در گیلان اظهار کرد: در راستای اجرای بند الف تبصره ۱۷ قانون بودجه ۱۴۰۰ خرید خدمات سلامت در صندوق بیمه سلامت همگانی و سایر اقشار نظام ارجاع یک از طریق نظام سطح بندی خدمات و الزام رعایت نظام ارجاع تعریف شده‌است.

 

مدیرکل بیمه سلامت گیلان گیلان در ادامه بیان کرد: سامانه سرویس‌های شهروندی بیمه سلامت به منظور خدمات رسانی مطلوب به بیمه‌شدگان با توجه به اجرای برنامه جایگزینی نسخه نویسی الکترونیک به جای نسخه کاغذی دفترچه بیمه سلامت و برای تسهیل ارائه خدمات به بیمه شدگان، راه‌اندازی شد. وی اظهار کرد: شهروندان می‌توانند هر ساعت از شبانه‌روز با مراجعه به سامانه یاد شده، بدون نیاز به مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت نسبت به پوشش بیمه و یا تمدید آن اقدام کند و از تمامی مزایای پوشش بیمه‌ای برخوردار شوند.

 

دکتر عاطف‌راد افزود: سامانه ارایه خدمات شهروندی با قابلیت‌هایی اعم از احراز هویت بیمه شده بر اساس شماره ملی و شماره موبایل، امکان مشاهده اطلاعات هویتی و بیمه‌ای، امکان تغییر عکس و تمدید اعتبار بیمه، امکان مشاهده کلیه نسخ و ریزنسخه، شامل تجویزی و خدمات ارایه شده و قابلیت مشاهده اعضای خانوار راه‌اندازی شده‌است. وی خاطر نشان کرد: برای دسترسی به سامانه سرویس‌های شهروندی بیمه سلامت تمامی شهروندان می‌توانند از طریق آدرس http://bimehsalamatiranian.ir یا http://csp.ihio.gov.ir مراجعه کنند.

 

مدیرکل بیمه سلامت گیلان بیان کرد: سامانه مکانیزه رسیدگی و پاسخگویی به شکایات با راه‌اندازی سامانه مکانیزه رسیدگی و پاسخگویی به شکایات ذینفعان به آدرس http://shekayat.ihio.gov.ir بیمه‌شدگان می‌توانند با ثبت شکایت در این سامانه در کوتاهترین زمان ممکن پاسخ خود را دریافت کنند. سازمان بیمه سلامت بر اساس ماده ۳۸ قانون برنامه پنجم توسعه کشور و در راستای تحقق شعار عدالت در سلامت، اول مهر ۱۳۹۱ تشکیل و شروع به کار کرد که برای دستیابی به حداکثر میزان رضایتمندی بیمه شدگان و براساس محورهای سه‌گانه دسترسی عادلانه، سلامت محوری و حفاظت مالی اهداف محوری چون استقرار خرید راهبردی سلامت، استقرار نظام ارجاع در صندوق‌های سازمان، پوشش اجباری و همگانی بیمه سلامت و استقرار سازمان الکترونیک و ارتقای بهره‌وری منابع در نظر گرفته‌است.