امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Monday, 8 August , 2022
افزونه جلالی را نصب کنید. - 11 محرم 1444
شناسه خبر : 14249
  پرینتخانه » اخبار, خبرهای ویژه تاریخ انتشار : 02 اسفند 1396 - 20:23 | 3189 بازدید | ارسال توسط :

۲ متر برف روی لاشه هواپیما و پیکر جانباختگان حادثه نشسته است/۳۲ پیکر تاکنون پیدا شده/ تمام بدنه هواپیما تکه تکه شده / تمام هواپیما تکه‌تکه شده/ توقف عملیات انتقال پیکرها/ جست‌وجوی “جعبه سیاه” سخت شد

صفیر گیلان؛هواپیمای ATR۷۲ متعلق به شرکت آسمان به‌شماره پروازی ۳۷۰۴ یکشنبه هفته جاری در پرواز از فرودگاه مهر‌آباد به‌سمت یاسوج در منطقه دناکوه سمیرم سقوط کرد و روز گذشته لاشه هواپیما در کوه‌های دنا پیدا شد.  به گزارش خبرگزاری تسنیمگروه استان‌ها، هواپیمای ATR72 شرکت آسمان به‌شماره پروازی ۳۷۰۴ که قرار بود روز یکشنبه هفته جاری تهران […]

۲ متر برف روی لاشه هواپیما و پیکر جانباختگان حادثه نشسته است/۳۲ پیکر تاکنون پیدا شده/ تمام بدنه هواپیما تکه تکه شده / تمام هواپیما تکه‌تکه شده/ توقف عملیات انتقال پیکرها/ جست‌وجوی “جعبه سیاه” سخت شد

صفیر گیلان؛هواپیمای ATR۷۲ متعلق به شرکت آسمان به‌شماره پروازی ۳۷۰۴ یکشنبه هفته جاری در پرواز از فرودگاه مهر‌آباد به‌سمت یاسوج در منطقه دناکوه سمیرم سقوط کرد و روز گذشته لاشه هواپیما در کوه‌های دنا پیدا شد. 

آخرین اخبار از سانحه هواپیما‌ی ‌تهران ــ یاسوج| 32 پیکر تاکنون پیدا شده/ تمام هواپیما تکه‌تکه شده/ توقف عملیات انتقال پیکرها/ جست‌وجوی "جعبه سیاه" سخت شد

به گزارش خبرگزاری تسنیمگروه استان‌ها، هواپیمای ATR72 شرکت آسمان به‌شماره پروازی ۳۷۰۴ که قرار بود روز یکشنبه هفته جاری تهران را به‌مقصد یاسوج ترک کند، در منطقه دناکوه سمیرم سقوط کرد. در پی این اخبار ابتدا مدیرکل روابط عمومی هواپیمایی آسمان در این باره اظهار داشت: فعلاً آخرین اخبار این است که این هواپیما از رادار خارج شده و در حال پیگیری موضوع هستیم.

براساس آخرین اخبار، این هواپیمای ATR72، پنجاه دقیقه پس از پرواز، از صفحه رادار محو شد و روز گذشته لاشه هواپیما در کوه‌های دنا پیدا شد. این هواپیما حامل ۶۰ مسافر، ۲ مهماندار، ۲ نفر امنیت پرواز و دو نفر خلبان و کمک‌خلبان بوده است.

اخبار تکمیلی از چهارمین روز از جست‌وجوی هواپیما‌ی ‌تهران ــ یاسوج را در ادامه می‌خوانید:

۱۷:۲۱| براساس مشاهدات خبرنگار تسنیم بارش برف در قله کوه دنا و محل برخورد هواپیما به قدری است که ۲ متر برف روی لاشه هواپیما و پیکر جانباختگان حادثه نشسته است.

یکی از محلیان که همراه با تیم‌های امداد و نجات به محل سقوط هواپیما رفته و اکنون بازگشته بود، گفت: هوا در نوک قله بسیار بد است و مدام برف و باران شدیدی می‌آید و ما اصلا فکر نمی‌کردیم که امروز بتوانیم از کوه پایین بیاییم. تمام بدنه هواپیما تکه تکه شده و هیچ بخش سالمی ندارد و هر تکه از آن در گوشه‌ای افتاده و پراکنده شده است.

به گفته این فرد محلی، هیچ جسد سالمی در نوک قله دیده نشده و اگر بدنی از مسافران سالم مانده باشد زیر برف مدفون شده اما این احتمال ضعیف است که پیکری کاملا سالم مانده باشد.

۱۷:۱۵| جانشین فرمانده نزاجا گفت: درحال حاضر تمام مسئولان به این فکر می‌کنند که چگونه می‌شود اجساد را از ارتفاعات به پایین کوه منتقل کرد.

۱۶:۴۳| مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد گفت: تاکنون هیچ جسدی مربوط به جانباختگان سانحه سقوط هواپیمای تهران-یاسوج به پزشکی قانونی استان در یاسوج انتقال داده نشده است.

۱۶:۲۸| معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: جعبه سیاه هواپیمای ATR72 “تهران-یاسوج” هنوز پیدا نشده است.

۱۶:۲۸| مدیرکل مدیریت بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد از قطعی ارتباط تلفنی در دنا خبر داد و گفت: مخابرات در تلاش است تا این ارتباط را برقرار کند.

۱۶:۲۲| براساس مشاهدات خبرنگار اعزامی تسنیم، اجسادی که اکنون در بالای ارتفاعات قرار دارد قابل شناسایی و تشخیص نیست و تمام هواپیما تکه‌تکه شده وشرایط جوی و باد بوران شدید هم اجازه تشخیص اجساد را مشکل کرده است.

براساس پیش‌بینی‌های هواشناسی امکان ادامه عملیات در ۲ روز آینده ممکن نیستو بدون امکانات هم نمی‌توان وارد منطقه شد. اجساد در یک شیب تند و محدوده وسیع قرار دارند و برف روی آن‌ها را پوشانده و تعدادی که شب گذشته جمع آوری شد در بسته بندی‌های لازم قرار گرفته و تعدادی از آن‌ها به پایین منتقل شد.

بزرگ‌ترین قطعه‌ای که از هواپیما مشاهده شده بخشی از سقف آن است. ۱۰ متر پایین‌تر از محل برخورد هواپیما شیب تندی وجود دارد که بسیار خطرناک است و بسیاری از قطعات هوایپما نیز به پایین ریخته شده است. ارتفاع برف در منطقه‌ای که هواپیما سقوط کرده بین ۵۰ سانتی متر تا ۱ متر متغیر است و برای یافتن پیکر جانباختگان باید برف زیادی را کنار زد.

۱۶:۱۰| مدیرکل پزشکی قانونی استان اصفهان گفت: تیم پزشکی قانونی اصفهان قطعه‌هایی از اجسادی که منتقل شده بود را تحویل گرفت.

۱۶:۰۹| یکی از کوهنوردان تازه بازگشته از محل سقوط هواپیما با تاکید براینکه به‌دلیل بارش برف و بوران حتی تا ۱.۵ متری خود را نیز نمی‌دیدیم، در نهایت از راه بیده بازگشتیم چون از راه دیگری امکان بازگشت نبود، گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه بعید می‌دانم تا یک هفته آینده کسی بتواند مجدداً به بالای قله برسد.

۱۵:۱۵| نماینده ارتش اصفهان در منطقه بیده گفت: تکاوران ارتش که از روز گذشته برای جمع آوری اجساد به محل سقوط هواپیما رفته بودند و امروز با حمل چند پیکر به پایین کوه آمدند و به روستای بیده رسیدند.

۱۵:۰۳| فرمانده هوانیروز ارتش گفت: به‌دلیل بدی آب و هوا و وجود ابر، مه‌غلیظ و بارش برف و بوران بالگردها امکان نزدیک‌شدن به دنا را ندارند.

۱۴:۵۱| استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه اول صبح امروز ۱۵۰ امدادگر عازم محل سقوط هواپیما شدند که طبق آخرین اطلاعات رسیده سالم به محل رسیدند، گفت: امدادگران اعزامی در صورت مساعدبودن شرایط جوی آرام آرام پیکر جانباختگان را به پایین قله انتقال می‌دهند.

۱۴:۳۵| سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با اشاره به بررسی علل سقوط هواپیمای ATR آسمان در کمیسیون متبوعش با حضور آخوندی و مسئولان سازمان هواپیمایی گفت: مقصران سقوط ATR‌ آسمان به دستگاه قضایی معرفی می‌شوند.

۱۴:۱۶| رئیس سازمان مدیریت بحران با بیان اینکه با توجه به باد شدید و بارش برف، تصمیم را به خود امدادگران سپردیم و با نظر آن‌ها عملیات متوقف شده است، تاکید کرد: بازماندگان حادثه راضی نیستند که جان امدادگران به‌خطر بیافتد.

۱۳:۴۱| معاون وزیر کشور با تاکید براینکه شرایط بسیار سخت است، از طریق بی‌سیم به تیم‌هایی که در ارتفاعات هستند گفتیم که اگر امکان استمرار عملیات نیست عملیات را متوقف کنند که گفتند امکان استمرار نیست، گفت: وضعیت جوی نامساعد بوده و اقدامی نمی‌توان صورت داد همچنین نمی‌توان اعلام کرد پایان عملیات چه زمانی خواهد بود، ما تلاش می‌کنیم که در حداقل زمان پیکرها به بازماندگان تحویل داده شوند.

۱۳:۳۲| استاندار اصفهان با تاکید براینکه با توجه به شرایط نامساعد جوی امروز دیگر امکان جست‌وجو وجود ندارند شاید فردا هم به همین صورت باشد، گفت: من از طریق بی‌سیم با افرادی که در ارتفاعات هستند تماس گرفتم و اعلام کردند شرایط خیلی بد و طوفان شدید است و افرادی که قطعات پیکر جانباختگان را در کوله پشتی حمل کرده و به سمت پایین حرکت کرده بودند نتوانستند به مسیر ادامه دهند چرا که خطر پرت شدن این افراد وجود داشته است.

۱۳:۲۹| اتاق فرماندهی عملیات مستقر در دامنه‌های دنا به‌صورت مستمر با امدادگران حاضر در منطقه محل سقوط هواپیما به صورت بیسیمی در حد امکان ارتباط برقرار می‌کنند.

۱۳:۲۴| مدیرکل بحران کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه عملیات جست‌‌وجو و انتقال اجساد با وجود بارش شدید برف و بوران ادامه دارد، گفت: امدادگران کمکی تا یک ساعت دیگر به محل سقوط هواپیما در قله پازن پیر می‌رسند.

۱۳:۰۱| مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اصفهان گفت: نخستین گروه از پیکرهای جانباختگان هواپیمای آسمان در ارتفاعات دنا توسط امدادگران جمعیت هلال احمر به پایین منتقل شد.

۱۱:۴۴| رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: از وزیر راه و شهرسازی خواسته شد تمام تلاش‌شان را روی پیدا کردن جعبه سیاه هواپیما متمرکز کنند چون تمامی اطلاعات قطعی براساس جعبه سیاه اعلام می‌شود.

۱۱:۴۱| معاون سازمان امداد و نجات با بیان اینکه تعداد زیادی از افرادی که در تیم‌های مختلف حضور داشتند به منطقه اعزام شدند، گفت: در حال حاضر با توجه به شرایط نامساعد جوی در ارتفاعات ۴۰ نفر از نیروها به صورت جداگانه به سمت قله هدایت شدند.

۱۱:۳۸| رئیس تیم‌های امداد کوهستان سازمان امداد و نجات هلال‌احمر با بیان اینکه صبح امروز ۴۰ نفر نیرو تخصصی شامل تیم‌های کوهنوردی و هیمالیانورد و واکنش سریع جمعیت هلال‌احمر در قالب ۸ تیم به ارتفاعات اعزام شدند، گفت: در طول مسیر ۲ دره و ۲ یخچال بسیار خطرناک داریم که در این یخچال‌ها کارگاه‌های ثابت‌ قرار داده شده تا تیم بعدی بتواند ایمن از مسیر عبور کند.

۱۱:۲۰| جانشین نیروی زمینی ارتش گفت: پیکر جانباختگان به‌صورت کوله‌ای توسط تکاوران به‌سمت پایین منتقل می‌شودحدود نیم‌ساعت پیش تکاوران از قله به‌سمت منطقه عمومی سی‌سخت حرکت کردند و پیکرها را به‌صورت کوله‌ای و محموله کنار جاده می‌فرستند تا پیکرها به یاسوج انتقال دهند.

۱۱:۱۷| مدیرکل دفتر عملیات هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری با بیان این‌که بارش برف و کولاک فرآیند جستجوی جعبه سیاه هواپیمای آسمان را دشوار کرده است، گفت: بهمن بخش زیادی از هواپیمای آسمان را مدفون کرد.

شرفی با تاکید بر اینکه فرآیند جستجوی جعبه سیاه با وجود شرایط بد جوی همچنان ادامه دارد، گفت: در انتظار دستیابی به مستندات لازم برای ادامه فرآیند بررسی سانحه هستیم.

۱۱:۰۹| رئیس پایش اداره هواشناسی یاسوج با بیان اینکه در حال حاضر در ارتفاعات دنا شاهد مه غلیظ و برف و کولاک و وزش باد شدید هستیم، گفت:‌ متأسفانه با توجه به آخرین بررسی وضعیت جوی به طور متناوب تا سه‌شنبه آینده این وضعیت ادامه دارد، همچنین دما در حال حاضر در منطقه دنا به ۱۵ درجه زیر صفر می‌رسد.

۱۰:۵۹| معاون عملیات نیروی زمینی ارتش با بیان اینکه ۷ نفر از ارتشی‌ها در شرایط نامساعد جوی و برف و کولاک ۷ پیکر جانباخته را به پایین منتقل می‌کنند، گفت: همچنین کوهنوردان هم در حال انتقال هستند و امکاناتی فراهم شده که از سمت قله به سمت سی‌سخت اجساد را به پایین حرکت دهند.

۱۰:۵۸| مدیرکل بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه شعاع دید در ارتفاعات دنا و محل سقوط هواپیما کمتر از ۲ متر است،‌ گفت: به‌دلیل برف شدید و مه‌غلیظ در ارتفاعات پازن‌پیر عملیات جست‌وجو و انتقال اجساد به‌سختی پیش می‌رود. با این شرایط امکان برگشت تیم‌های امدادی وجود دارد زیرا شرایط جوی بسیار نامناسب بوده و هم‌اکنون شاهد برف و کولاک شدید در منطقه هستیم.

۱۰:۱۳| فرمانده نیروی زمینی ارتش گفت: نیروهای امدادی در ادامه روند انتقال تعدادی از پیکرها، با توجه به شرایط آب و هوایی حاکم بر منطقه به صورت پیاده و با عبور از مسیری سخت اقدام به انتقال پیکرها به پایین کوه دنا کرده‌اند.

۱۰:۱۱| جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش با بیان اینکه وضعیت جوی اجازه جمع‌آوری و انتقال اجساد را نمی‌دهد، گفت: امکان پرواز بالگردها وجود ندارد.

۱۰:۰۸| استاندار اصفهان با بیان اینکه ۳۲ پیکر تاکنون پیدا شده و نیروها آماده‌اند که با طراحی لازم برای پایین‌آوردن پیکرها اقدام شود، گفت: با توجه به محل سقوط و وضعیت جوی نامساعد کار انتقال پیکرها برای کوهنوردان ماهر نیز بسیار مشکل است اما به دنبال این هستیم تا از مسیر سی‌سخت اقدام شود.

مهرعلیزاده گفت: کوهنوردان به دنبال این هستند که پیکرها را حتی به صورت حمل شخصی بر پشت به صورت یک نفر یا دو نفر منتقل کنند.

۱۰:۰۳| رئیس سازمان مدیریت بحران با بیان اینکه تمام تلاش خود را برای انتقال سریعتر پیکرها انجام می‌دهیم، گفت: با توجه به وضعیت جوی که در دنا حاکم است امکان پرواز بالگردها وجود ندارد، مسیر انتقال اجساد از طریق یاسوج است و این انتقال از مسیر سی‌سخت انجام خواهد شد.

اسماعیل نجار با بیان اینکه تمام تلاش‌مان را انجام می‌دهیم تا پیکر این عزیزان را هرچه سریعتر منتقل کنیم، گفت: اینکه چند نفر پیدا شدند و چند نفر قابل شناسایی است هنوز دقیق نیست و نمی‌توان با قطعیت در این مورد حرف زد. از تمام نزدیکان مسافران تست DNA گرفته شده و به محض اینکه پیکرهای جان‌باختگان برسد آزمایش DNA توسط پزشکی قانونی اصفهان انجام می‌شود و وقتی که هویت کاملاً مشخص شد پیکرها در اختیار بازماندگان قرار می‌گیرد.

۰۹:۴۵| فرمانده انتظامی کهگیلویه و بویراحمد از مردم و خانواده جانباختگان سانحه سقوط هواپیمای “تهران-یاسوج” خواست به محل سقوط هواپیما عزیمت نکنند.

۰۹:۴۴| براساس مشاهدات خبرنگار تسنیم تعدادی از اسکی‌بازان ماهر برای کمک به نیروهای امدادی به‌منظور انتقال پیکرها در دناکوه حاضر شده‌اند. اسکی‌بازان ماهر به محل حادثه رفته‌اند تا در صورت امکان برای انتقال پیکرها به پایین قله نیروهای امدادی را یاری کنند.

پایگاهی در نوک قله مستقر شده و اجساد یافته شده در آن پایگاه قرار گرفته است و تاکنون هیچ پیکری به پایین کوه منتقل نشده است.

با روشن شدن هوا ۸۰ امدادگر دیگر به محل حادثه اعزام شده‌اند تا کار انتقال پیکرها انجام شود. همچنین ماشین بی‌سیم برای تقویت سیگنال‌ها به منطقه رفته است تا ارتباط با نوک قله بهتر برقرار شود.

۰۹:۲۹| مدیرکل بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد از آغاز بارش برف در دنا خبر داد و گفت: وضعیت جوی در ارتفاعات دنا بسیار نامساعد است. با توجه به اینکهبه‌دلیل شرایط نامناسب جوی امکان پرواز بالگردها وجود نداشتنیروهای امدادی برای رفتن به محل سقوط هواپیما در ارتفاع ۴۰۰۰ هزار متری اعزام شدند ولی به‌دلیل آغاز بارش برف حرکت به کندی صورت می‌گیرد.

وفایی‌مقدم با بیان اینکه یک ساعت بعد از نیمه‌شب گذشته کار ساماندهی امدادگران انجام شد، افزود: به‌دلیل پیش‌بینی بارش برف و باران بعد از نیمه شب ساماندهی امدادگران برای انتقال زمینی اجساد انجام شد.

۰۹:۲۸| جانشین سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۱۲ تیم امدادی از گردان تکاور تیپ ۴۸ فتح از سپاه این استان به همراه برخی فرماندهان رده‌های مختلف با هدف حمل اجساد جانباختگان سقوط هواپیما عازم ارتفاعات دنا شدند.

۰۸:۰۸| چهارمین روز عملیات جستجو و انتقال پیکر قربانیان حادثه سقوط هواپیمای تهران- یاسوج آغاز شد و امروز حرکت از سمت “سی‌سخت” است.

۰۸:۰۷| معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان اصفهان گفت: با توجه به بررسی‌های انجام شده قرار است امروز از ۲ جبهه شمالی و جنوبی عملیات را ادامه دهیم و امیدوارم با یاری خدا و دعای خیر مردم این عملیات را به پایان برسانیم.

۰۸:۰۶| مسئول اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان گفت: در حال حاضر آسمان در دناکوه تقریبأ ابری است اما از بعد از ظهر احتمال بارش خفیف وجود دارد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد