مشاهده مطلب

      ۰۸ دی ۱۳۹۷      0             21702      اخبار, اقتصادی, یادداشت   Print This Post Print This Post
فریبرز سعیدی کیا

شاخص های کلان بودجه ۹۸؛

شفافیت و واقعگرایی/ادامه خرید تضمینی محصولات کشاورزی با نگاه حمایتی

بودجه ۹۸ ویژگیهای مهم دیگری نیز داردشاید یکی از مهمترین نکات بودجه ۹۸ ، توجه ویژه به یارانه هاست.

با این همه و با توجه به همه دشواری ها و پیچیدگی های تدوین بودجه در شرایط کنونی، بهبود نظام بودجه نویسی، ارتقای سطح کارشناسی ها و نگرش جامع به همه مسایل کشور، انظباط و دقت در تدوین بودجه، شایان توجه و تأمل است. شفافیت در بودجه نویسی، بودجه نویسی بر مبنای عملکرد، تخصیص منابع برای بهبود محیط کسب و کار و اشتغال، از ویژگی های مثبت و قابل توجه در بودجه نویسی و عملکرد سازمان برنامه و بودجه در سال های اخیر است.

علاوه بر شاخص های مذکور، بودجه ۹۸ ویژگیهای مهم دیگری نیز دارد. شاید یکی از مهمترین نکات بودجه ۹۸ ، توجه ویژه به یارانه هاست. مدتهاست نحوه تخصیص یارانه ها و حذف اقشار پردرآمد از فهرست یارانه بگیران، مورد توجه همگان است. اما این بار دولت برای حل این مشکل و ایجاد شاخص هایی برای توزیع عادلانه و منطبق با واقعیت های معیشتی مردم گامی جدید و قابل اجرا برداشته و توزیع  نقدی را به شکل استانی درآورده است. با توجه به اشراف استانها نسبت به وضعیت توزیع درآمد، طبیعتاً انتظار می ورد در تخصیص بهینه این منابع و بهبود هدفمندی یارانه ها تغییرات مفید و مثبتی حاصل شود.

ضمن اینکه دولت قیمت بنزین را تغییر نداده است تا اذهان عمومی درگیر این موضوع نشود و از این ناحیه احساس ناامنی اقتصادی و دغدغه های معیشتی نداشته باشند.

این موضوعات در کنار افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان و همچنین اجرای «طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان»، ویژگی مهم دیگری را برای بودجه ۹۸ رقم زده است که آن، حمایت از معیشت و رفاه عمومی و تحقق عدالت اجتماعی است.ادامه

دولت برای انعطاف در پرداخت ها در بخش کشاورزی، رویه جدیدی را مد نظر قرار داده و برای خرید تضمینی محصولات یک ردیف کلی قرار داده است و از وارد شدن در جزییات پرهیز کرده است، تا بتواند بر اساس اولویت ها و نیازها زمینه تخصصیص اعتبار برای هر بخش را افزایش دهد. این مسئله برای همه کشاوزان، خصوصاً چایکاران گیلانی نیز حائز اهمیت است؛ زیرا دولت تدبیر و امید همواره در سالیان گذشته اهتمام جدی در پرداخت مطالبات چایکاران داشته است. حال با افزایش یارانه های این بخش و انعطاف پذیری پرداخت ها با این تغییر در بودجه ۹۸، کشاورزان با امید بیشتری به خرید تضمینی برگ سبزچای می نگرند. همچنانکه دولت توانست با خرید گندم از کشاورزان و پرداخت تمام مطالبات آنان، کشور را بعد از چند سال به خودکفایی در تولید گندم رسانده و زمینه را برای صادرات این محصول مهم آماده نماید.

علاوه براین، دولت برخی هزینه‌ها را کاهش داده و حتی برخی از ردیف‌ها را حذف کرده است و اعتبارات همه دستگاه‌ها لزوما به اندازه ۱۲ درصد در لایحه بودجه افزایش پیدا نکرده است.

استمرار طرح مقابله با فقر مطلق و استمرار طرح تحول سلامت، نیز از دیگر ویژگیهای مهم بودجه است که باید در شرایط فعلی به آن توجه داشت. همچین توجه به استمرار اجرای طرح توسعه و توازن منطقه ای نیز نکته قابل تأمل در فرآیند تدوین بودجه ۹۸ است که نباید مورد غفلت واقع شود.

رویکردها و عملکرد دولت و سازمان برنامه و بودجه  در شرایطی است که منابع درآمدی دولت با محدودیت و چالش های جدی در عرصه داخلی و خارجی مواجه است؛ اما سازمان برنامه و بودجه به گونه ای عمل کرده است که ضمن تبعیت از اصول و قواعد بودجه نویسی و نیز توجه به شرایط و واقعیت های اقتصادی کشور، همچنان به چارچوب ها، اهداف و
وعده هایی که به مردم داده است وفادار بماند.

 

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

مواسات
روز ارتش
تصادف
8c8fcdfc-c79a-4c4f-aa92-16dd92dc4b3eراز
کود الی، شهرداری رشت
فلاحتی+ارتش
علوم پزشکی+ شفت
photo_2020-03-22_06-45-35
باغ-رضوان-کرونا
d8b783ec-288c-48b8-bc3c-c221d8f814d3
مجسمه فومن +کرونا
بیمارستان سیار+کرونا